nadruk

Rodzaje druku w 2015 roku

Druk to wynalazek dziejów. Wiele osób go po dzisiejszy dzień nie docenia. Spowodowane jest to tym, że po prostu nie wiemy jak było przed okresem wynalezienia druku.

Każdy chciał książkę, a ona …

Była po prostu za droga. Czy wiecie o tym, że przepisanie ręcznie książki kosztowało u mnichów mniej więcej 6 miesięcy pracy chłopa? Tym samym nasi Chłopi, którzy zarabiali najmniej nie otrzymywali edukacji, zaś pozwolenie na edukację dziecka było możliwe tylko przez klasztor. Nie jest to na pewno łatwe. Ile zaś pracował na ta książkę mnich? Były to często kwestie miesiąca przy 200 stronach. Dzisiejsze drukarki drukują 200 stron w przeciągu sekund.

Różny druk?

Przez lata wykształcono kilka rodzajów drukowania. Techniki te były wynikiem wielkiego bumu na fabryki oraz następnie na nowe technologie. Wynalazki oraz wiedza pozyskana na początku lat XX wieku pozwoliła nam na stworzenie kilku uniwersalnych typów drukowania. Dziś będziemy rozmawiać konkretnie o dwóch!

Druk laserowy

Jest to bardzo młody wynalazek, którego historia zaczyna się od roku 1977, dzięki firmie Xerox. W tym momencie drukarki te jednak nie były takie tanie oraz dobre jak po dzisiejszy dzień. Dlatego też zainteresowało się tym tematem wiele firm. Z nich wszystkich kluczowym odkrywcą okazał się HP, który jako pierwszy stworzył mniejszą wersję drukarki z 1977 roku oraz dostosował ją do użytku z komputerami osobistymi. Od tego czasu nasz rynek zaczął się bardzo rozwijać, a obecne drukarki przodownika od wielu lat (HP) kosztują w czarno-białym druku przeszło 300 złotych, czyli niecałe 90 dolarów.

Druk atramentowy

Jest to młodszy odpowiednich druku laserowego. Totalny dominator w latach 90-siątych. Do dziś posiadam we własnym domu drukarkę, która korzysta właśnie z takiego oto druku. Technika ta pozwala tanio stworzyć machinę, która z niewielkim nakładem finansowym wydrukuje Ci od czarno-białych kartek, po śliczne baśniowe okładki. Oczywiście jakość w tym wypadku nie jest taka dobra jak przy laserowej. Wkłady do drukarki kosztują (zamienniki) około 8 złotych za egzemplarz, zaś do nowoczesnych maszyn HP – 250 złotych (oryginalne), zaś zamienniki 30 zł.

5 uwag do wpisu “Rodzaje druku w 2015 roku

Dodaj komentarz